Με δύο Silver βραβεία τιμήθηκε η WIND
![Με δύο Silver βραβεία τιμήθηκε η WIND](https://www.fpress.gr/media/news/2015/12/15/40438/main/5c16a3a78548a6e532112f95a72358d3.jpg)
Στην ενότητα Energy Efficiency Management η WIND κέρδισε το βραβείο Silver στην κατηγορία Energy and Fuel Efficiency για το έργο μείωσης της κατανάλωσης πετρελαίου στους σταθμούς βάσης κινητής τηλεφωνίας.
Στο τέλος του 2014 η εταιρεία λειτούργησε 65% λιγότερες γεννήτριες, εκ των οποίων το 85% ήταν υβριδικές. Η κατανάλωση diesel στις μονίμως λειτουργούσες γεννήτριες μειώθηκε κατά 78% σε σχέση με την αρχική κατάσταση, ενώ η παραγωγή ρύπων από την κατανάλωση καυσίμου για τις γεννήτριες 24ωρης λειτουργίας σημείωσε 76% μείωση.
Η δεύτερη σημαντική διάκριση σημειώθηκε στην ενότητα Energy Efficiency Solutions όπου η WIND απέσπασε βραβείο Silver στην κατηγορία Energy Efficiency/Τηλεπικοινωνίες για τις δράσεις μείωσης της κατανάλωσης ενέργειας και εκπεμπόμενων ρύπων από επεμβάσεις σε κτίρια και εξοπλισμούς.
Η εταιρεία παραμένει πιστή στη δέσμευσή της να παρέχει προϊόντα και υπηρεσίες υψηλής ποιότητας έχοντας επενδύσει έως σήμερα συνολικά 2,7 δις ευρώ σε υποδομές.
Αποτέλεσμα αυτών των ενεργειών ήταν και η μείωση στην κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας κατά 20% από το 2010 με ταυτόχρονη μείωση στους ρύπους κατά 27%.